Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Toksyczne docieplenia pianką poliuretanową

Jestem umiarkowanym zwolennikiem docieplania (ocieplania) domów z użyciem pianki poliuretanowej. Nie mam nic przeciwko montowaniu płyt z pianki, czy to na ścianę, czy w formie ocieplenia nakrokwiowego. Mniej podoba mi się pomysł natrysku pianki, choć w przypadku budynków istniejących wydaje się to być rozwiązanie łatwiejsze, niż docieplanie skosów dachu grubą warstwą wełny. Bo można uzyskać ten sam rezultat z użyciem cieńszej warstwy izolacji, jako że pianka ma lepszy (niższy) współczynnik przewodzenia ciepła, niż wełna mineralna. A zatem nie ma kłopotu z tym, że ocieplenie mocno obniży nam wysokość pomieszczeń na poddaszu.

Inna rzecz, że taka izolacja daje też niezłą izolację przed przenikaniem wilgoci przez dach, co też nas powinno cieszyć. Bo wilgoć ma z domu uciekać przez wentylację, a nie przez ściany, czy dach. Tam może się przecież skraplać i zamarzać!

Trochę jednak zacząłem się nad tematem zastanawiać, po obejrzeniu poniższego filmu, który pokazuje, czym może się skończyć źle wykonana izolacja natryskowa.

A może skończyć się emisją gazów znacząco pogarszających samopoczucie (np. wywołujących bóle głowy) i zapewne także negatywnie wpływających na zdrowie (choć to nie zostało w materiale dowiedzione).

Oczywiście, można tak samo powiedzieć, że każda izolacja źle zrobiona może powodować takie skutki. Na przykład, że jak wełny mineralnej nie zabezpieczymy dobrze folią, to będzie źródłem latających kłaczków wełny, których nie chcemy przecież mieć w płucach.

Mimo wszystko, osobiście wolałbym skupić się na tych rozwiązaniach, które są łatwiejsze i bardziej idiotoodporne. Dziwię się rodzinom przedstawionym na filmie, że nie zdecydowały się np. na ułożenie wełny na podłodze poddasza. Przecież to jest chyba najłatwiejszy sposób na dobre odizolowanie tej nieogrzewanej przestrzeni od reszty domu.

Oczywiście potem na poddaszu hula wiatr i panują mocno ujemne temperatury, ale to chyba nie jest problem, skoro poddasze jest nieużytkowe?

Bo jeśli ma być użytkowe, to jednak zdecydowałbym się raczej na co najmniej 40 cm wełny mineralnej, w dwóch warstwach, a potem na dobrą folię paroizolacyjną.

3 comments

  • Wykonanie jakiejkolwiek izolacji w sposób nieprecyzyjny i odbiegający od norm może prowadzić do naprawdę tragicznych skutków. Warto wybierać firmy, które w tej materii odznaczają się znajomością zasad izolacji i stosują różnorodne metody- w zależności od potrzeb swoich klientów. Co najważniejsze, firmy czy podmioty prywatne nie powinny żerować na nieznajomości tej branży przez swoich odbiorców, powinny rzetelnie przedstawić możliwości jakie istnieją w odniesieniu do izolacji danego budynku.

  • Z docieplaniem pianką poliuretanową jest jak z większością tego typu prac. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, a jedyna wiedza pochodzi z obejrzanego filmu na yt to lepiej tego nie ruszaj:)

  • Nie każdy się zna na budownictwie, piankach poliuretanowych czy innych formach ociepleń. Dla większości z nas najważniejsze jest, by nasz dom był ocieplony a to w jaki sposób z reguły ostawia się fachowcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.