Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ściany jednowarstwowe nie są warte uwagi

Jakiś czas temu na blogu Zdrowa Budowa trafiłem na wzmiankę o bloczkach do ścian jednowarstwowych Ytong Energo. Jak jest tam napisane:

Na rynku dostępne są już materiały o niskiej wartości współczynnika U, np. bloczek YTONG ENERGO o gr. 48 cm, z którego można wybudować bardzo ciepłą ścianę jednowarstwową nie wymagającą dodatkowego ocieplenia.

Bardzo ciepła ściana to to, co lubię i popieram. Nie dość, że pozwala zachować komfort cieplny (brak wrażenia ścian „promieniujących zimnem”), zdrowy klimat w pomieszczeniu (brak kondensacji wilgoci na ścianach a przez to powstawania grzyba), to jeszcze daje niskie rachunki za ogrzewanie.

Ale czy na pewno warto decydować się na ścianę jednowarstwową? Ja uważam, że nie.

Bloczek YTONG Energo, z którego można wznosić ściany jednowarstwowe

Bloczek YTONG Energo – czy to naprawdę taka atrakcja, jak reklamuje go producent? Źródło: xella.pl.

Przyjrzałem się szczegółom. Ten bloczek o grubości 48 cm pozwala zbudować ścianę o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U=0,19 W/m²K. Czy naprawdę jest to bardzo ciepła ściana jednowarstwowa? Z całą pewnością bloczek ma atrakcyjny wygląd, dwa pióra/wpusty, uchwyty do przenoszenia i pewnie murarze go sobie chwalą za wygodę pracy. Ale jak dla mnie to za mało.

Z całą pewnością prawdziwe jest sformułowanie, że ściana ta nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Polskie przepisy budowlane nakazują budować domy o ścianach zewnętrznych o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym, niż U=0,3 W/m²K. Zgodnie z tym wymogiem, ściana ta z całą pewnością nie wymaga docieplenia.

Daleko jest jej jednak do standardu bardzo ciepłej ściany, np. jak dla domu pasywnego — o współczynniku przenikania ciepła rzędu U=0,1 W/m²K.

Ściany jednowarstwowe z YTONG Energo kontra inne możliwości

Korzystając z tego materiału będziemy mieć ścianę o grubości pół metra (48 cm plus tynk z dwóch stron). Z czym można to porównać?

Oto kilka propozycji:

  • ściana dwuwarstwowa: mur z pustaka Porotherm 30 P+W o grubości 30 cm + 18 cm niewyszukanego styropianu = U=0,17 W/m²K,
  • ściana dwuwarstwowa: mur z cegły kratówki o grubości 24 cm + 20 cm styropianu = U=0,19 W/m²K,
  • ściana dwuwarstwowa: mur z cegły kratówki o grubości 24 cm + 14 cm styropianu PLATINUM PLUS Fasada firmy TermoOrganika = U=0,19 W/m²K,
  • ściana trzywarstwowa: mur z pustaków ceramicznych MAX o grubości 24 cm + 18 cm niewyszukanego styropianu + cegła klinkierowa drążona (6 cm) = U=0,2 W/m²K,
  • ściana o konstrukcji szkieletowej: płyta OSB 2 cm + wełna mineralna grubości 30 cm + płyta OSB = U=0,13 W/m²K.

Niektórzy twierdzą, że ściany jednowarstwowe muruje się szybciej i taniej, niż tradycyjne. Ale i ten argument zdaje się nie wytrzymywać konfrontacji z rzeczywistością…

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.