Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Prefabrykowany dom pasywny

Trafiłem ostatnio na Wykopie na fajny film pokazujący w mocno przyspieszonym tempie budowę domu pasywnego z prefabrykatów.

W Polsce domy prefabrykowane nie są zbyt popularne, a mam wrażenie, że mogłoby to się zmienić. Wprawdzie nam prefabrykaty kojarzą się głównie z blokami z wielkiej płyty (zimnymi, niezbyt atrakcyjnymi wizualnie, a przede wszystkim tandetnymi), to jednak na zachodzie są doceniane ze względu na niezaprzeczalne zalety.

Poniższy film przedstawia, jak w ciągu 4 dni wzniesiono dom pasywny z dużych elementów.

Pop-Up House: the affordable passive house from Multipod-Studio on Vimeo.

Podłoga ma ramę z dwuteowników z elementów klejonych z wielu warstw drewna. Na tej ramie ułożono duże bloczki polistyrenu ekspandowanego (styropianu) o grubości 30 cm i współczynniku przenikania ciepła 0,11 W/m²K. Bloczki przekładane były elementami drewnianymi (znów sklejka), przenoszącymi obciążenia.

Z podobnych elementów wykonane zostały ściany budynku oraz strop. Szczególnie ciekawie wyglądało pojedyncze nadproże nad dużymi oknami.

Jak widać, wzniesienie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa 4 dni. W zdecydowanej większości nie wymaga ciężkiego sprzętu, bo choć elementy są duże, to ze względu na bardzo niewielką gęstość — może je swobodnie przenosić jedna osoba. Tylko okna montowane były z użyciem żurawia.

Z punktu widzenia ochrony środowiska istotne jest nie tylko to, że dom jest energooszczędny, ale też niewielka ilość opadów powstających na miejscu budowy podczas pracy. Nie ma tu cięcia płyt styropianowych, bo elementy wykonywane w fabryce mogą być praktycznie bez odpadu.

Tags:

One comment

  • zostawie to tylko

    Hmmm brakuje toalety i przyłączy, do tego nie widać za bardzo jak to do gruntu jest przymocowane.

    W Polsce jest fabryka domów:
    [tu był odnośnik skasowany przez admina, który nie lubi spamu]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.