Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ocieplenie nakrokwiowe

Czy wiesz, że jest metoda ocieplenia dachu skośnego, która pozwala zaprezentować we wnętrzach piękne elementy więźby dachowej? I wcale nie sprawia, że dom robi się przez to zimny?

No to teraz, po przeczytaniu tego tekstu, już będziesz wiedzieć. 🙂

Chodzi bowiem o tak zwane ocieplenie nakrokwiowe. Tradycyjnie, warstwę izolacji (najczęściej wełnę mineralną) układa się pomiędzy krokwiami, a później zasłania od spodu folią paroszczelną. Czasem, jeśli chcemy mieć grubszą warstwę ocieplenia, dajemy wyższe krokwie, by zmieściło się więcej wełny (droższe), lub układamy drugą warstwę wełny wraz z pomocniczym rusztem.

Oba rozwiązania są technicznie dobre, ale powodują, że nie da się już oglądać konstrukcji więźby dachowej, która sama w sobie może być atrakcyjna wizualnie.

Tymczasem ułożenie warstwy izolacji na krokwiach, pod pokryciem dachowym, na to już pozwala. Są takie płyty izolacyjne, które stanowią jednocześnie barierę przed ucieczką ciepła, oraz przed przepływem wilgoci: tecta-PUR firmy Bahl.

Wygląda to po zamontowaniu tak:

ocieplenie-nakrokwiowe

Biała taśma z czerwono-czarnym nadrukiem ma uszczelniać połączenia między płytami, aby nie hulało między nimi powietrze.

Takie rozwiązanie jest lepsze od wełny mineralnej między krokwiami także z dwóch technicznych względów.

Po pierwsze, pianka poliuretanowa ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż wełna mineralna. A dzięki temu możemy użyć cieńszej warstwy izolacji, dla osiągnięcia tego samego efektu (tj. tego samego współczynnika przenikania ciepła dla całej przegrody). To zaś pozwala na osiągnięcie większej wysokości pomieszczeń przy zachowaniu tej samej wysokości kalenicy. Jest to istotne tam, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ją ograniczają i chcemy mieć jak najwięcej miejsca na poddaszu użytkowym.

Po drugie, pianka nie jest przerywana kawałkami drewna, co daje bardziej jednorodną warstwę izolacji, czyli kolejny zysk zmniejszający stratę ciepła. Drewno przewodzi ciepło lepiej, niż wełna mineralna, więc do pewnego stopnia krokwie stanowią mostki cieplne na każdym poddaszu użytkowym.

Niestety, jak należy się spodziewać, ocieplenie nakrokwiowe jest droższe, niż wełna mineralna. No ale nie ma róży bez ognia, czy jakoś tak. 😉

Tags:

Comments are currently closed.