Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Dom za 1 000 PLN/m2

Na Wykopie trafiłem na film z programu Dragon’s Den o tym, jak to wynalazca chciał pozyskać inwestora na rozkręcenie produkcji i sprzedaży bardzo tanich domów. Tak bardzo tanich, że miałyby kosztować w stanie urządzonym ledwie 1 000 PLN/m² i to przy założeniu 100% narzutu dewelopera.

Zachęcam do obejrzenia filmiku. Mężczyzna pokazuje przykładową płytę warstwową, z której taki dom miałby być zbudowany. I zapewnia, że płyta o grubości 10 cm spełni wymogi w zakresie izolacji termicznej ścian zewnętrznych (współczynnik przenikania ciepła U ma być wg przepisów mniejszy od 0,3 W/m²K, tu wynosić ma 0,27 W/m²K).

Przyklaskuję temu pomysłowi. Znam lepsze metody na wydawanie pieniędzy, niż płacenie za cegłę czy pustaki betonowe. Takie materiały budowlane mają swoje miejsce, ale niekoniecznie ich miejscem są ściany naszych domów.

Rozwiązanie wydaje się idealne: płyta składająca się zapewne z dwóch warstw blachy oraz pianki poliuretanowej będzie rzeczywiście sztywna i lekka. Da się z niej formować duże elementy. Da się z niej wykonywać całe ściany, które potem można łatwo montować na miejscu. Zbudujemy z nich szczelny dom-termos, który będzie dobrze trzymać ciepło (choć jak dla mnie U=0,27 W/m²K to wartość zdecydowanie zbyt konserwatywna i trzeba iść bardziej w stronę oszczędności). Niestety nie będzie miał zdolności akumulacji tego ciepła, tym bardziej, że tu planuje się zrobienie z tej płyty również podłogi. Ja tam wolałbym jednak mieć trochę betonu…

Ale ogólnie pomysł fajny i warto śledzić jego przyszłość.

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.