Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ocieplenie dla ekologicznego domu

Jak sprawić, aby dom, który chcemy wybudować, był domem ekologicznym ? Jest na to wiele sposobów. Przede wszystkim warto zastanowić się nad głównym budulcem domu – tutaj można śmiało wybrać jako materiał drewno, które jest budulcem w pełni naturalnym.

Ale poza tym warto rozejrzeć się za firmą, która specjalizuje się w budowie domów ekologicznych, energooszczędnych. Takich firm jest dużo i wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę „domy energooszczędne firma” i wyświetli się wiele stron do różnych firm.

Taka firma powinna mieć pewne doświadczenie w budowie tego typu domów, ponieważ nie jest to łatwe zadanie. Ściany domu muszą utrzymywać pewne współczynniki i parametry na niezmiennym poziomie. W domach ekologicznych bardzo istotna jest izolacja – zwłaszcza izolacja fundamentów od gruntu i potem izolacja podłogi od fundamentów.

Oczywistym rozwiązaniem jest instalacja solarów na dachu domu, tak zwanych kolektorów lub baterii słonecznych. Oczywiście dużo lepiej te baterie pracują, jeśli dach domu jest płaski, a nie skośny skierowany na północ – wtedy mogą one łapać promienie słoneczne przez dłuższy czas w ciągu każdego dnia. A jak wiadomo, domy energooszczędne są także ekologiczne – ponieważ utrzymuję ciepło wewnątrz domu, pozwalając na mniejsze zużycie zasobów materiałów do ogrzewania pomieszczeń.

Inteligentny dom to rozwiązanie pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, pozwalający nam na komfort i wygodę w naszych czterech ścianach. Ile razy widzieliśmy na filmach mieszkania bohaterów, w których oświetlenie reagowało na ruch czy klaskanie dłońmi?

W tej chwili jest to już rozwiązanie w zasięgu każdego! Najpopularniejszą opcją na sprawienie naszego domu inteligentnym, jest właśnie sterowanie oświetleniem. Jednak możemy to sterowanie zaprogramować na kilka różnych sposobów: na przykład może reagować na ruch, bądź na natężenie światła zewnętrznego. Do tego światło zachowuje się tak, aby ograniczyć tak zwane „przykre lśnienie” – światło uruchamia się z delikatnym natężeniem, powoli i stopniowo, płynnie zwiększając natężenie.

Od wielu lat już korzystamy za to ze sterowania roletami i bramami. Możemy jednak ustawić to tak, aby automatycznie rolety same podnosiły się po wschodzie słońca na pewną wysokość. Brama natomiast niech będzie otwierana na pilota, ale gdy ją otworzymy, niech automatycznie otwiera się brama garażowa, a gdy jest ciemno niech zapalają się lampki wzdłuż drogi i światło w garażu. Są to rewelacyjne rozwiązania, pozwalające nam na ogromną wygodę w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.