Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ocieplanie elewacji styropianem

Ocieplenie styropianem elewacji zewnętrznej stało się w dzisiejszych czasach ekonomiczną koniecznością przy okazji zwiększającą komfort użytkowania budynku. Są wprawdzie technologie pozwalające na wykonanie ściany bez konieczności oklejania jej z zewnątrz styropianem (np. styropianowe pustaki szalunkowe, zalewane betonem, albo bloczki gazobetonu o grubości i parametrach izolacyjnych wystarczających dla ścian jednowarstwowych), ale zazwyczaj są one droższe od zwykłej ściany dwuwarstwowej (z warstwą nośną i izolacyjną).

Zapewne większość z was słyszała o przynajmniej dwóch rodzajach styropianu białym i szarym (grafitowym). Jest między nimi poza ceną jedna ważna różnica mianowicie szary według niektórych producentów i sprzedawców zatrzymuje znaczą ilość promieniowania podczerwonego, które stanowi znaczny procent ciepła, które to chcemy zachować po wewnętrznej stronie naszej ściany.

W praktyce łatwo się jednak przekonać, że to nieprawda. Wystarczy w tym celu skorzystać z kamery termowizyjnej i zobaczyć, że nawet cienka warstwa zwykłego, białego styropianu, doskonale powstrzymuje promieniowanie podczerwone. Faktem jest jednak, że styropian grafitowy ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż bez tego dodatku.

Ocieplenie wykonuje się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat, więc warto zastanowić się nad wyborem droższego, ale i skuteczniejszego szarego styropianu. Warto izolację zrobić naprawdę dokładnie, bo każde niedopatrzenie, nierówne ułożenie, niewielka szczelina, będzie nas kosztowała parę lub paręnaście groszy miesięcznie w sezonie grzewczym. Przy samodzielnej pracy trzeba być bardzo dokładnym, lub skrupulatnie pilnować ekipę remontową, gdy ocieplenie zlecamy firmie.

Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia czy izolacja termiczna jest szczelna i ciepło a co za tym idzie złotówki nie ucieka nam z domu jest sprawdzenie elewacji kamerą termowizyjną. Na szczęście nie trzeba jej kupować, gdyż można za naprawdę niewielkie pieniądze wynająć ją na określony czas.

Oczywiście pomiaru możemy dokonać tylko w sezonie grzewczym. Uprzedzenie ekipy remontowej o zamiarze sprawdzenia ich pracy w termowizji jest bardzo dobrym posunięciem i koniecznie trzeba o tym wspomnieć przed rozpoczęciem prac. Uwzględnienie w umowie poprawek na koszt wykonawcy po sprawdzeniu kamerą zdaje się dawać nam dodatkową gwarancję na dobrze wykonaną pracę.

Prawidłowo wykonana izolacja styropianem daje nam nie tylko przyjemne ciepło w zimne dni, ale też mniejsze uczucie gorąca w upalne letnie dni, tak więc można zaoszczędzić również w lato zmniejszając czas pracy klimatyzacji.

Jeśli Twój budynek nadal jest nieocieplony rozważ ocieplenie elewacji w najbliższym czasie. Im wcześniej ocieplisz, tym szybciej zaczniesz oszczędzać.

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.