Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Docieplanie mieszkania

Kiedy zbliża się okres jesienny, wiele osób zastanawia się jak ocieplić swoje mieszkanie. Rozwiązania są prostsze, niż się nam wydaje.

Wprawdzie docieplenie mieszkania z zewnątrz niemal nigdy nie jest możliwe (pomijając bardzo rzadkie, wyjątkowe sytuacje, np. mieszkanie na ostatnim piętrze w kamienicy, będące wyodrębnioną własnością, w którym można docieplić dach płaski, wymieniając go przy okazji na dach o konstrukcji odwróconej), ale można w inny sposób zadbać o to, by w mieszkaniu było cieplej.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie uszczelnienie okien oraz drzwi. Jeśli nie stać nas na wymianę szwankujących okien lub nie zdążyliśmy zrobić tego w odpowiednim czasie, warto w tym celu użyć silikonu. Użycie odpowiedniego pistoletu lub uszczelek, gwarantuje on blokadę przepływu powietrza nieszczelnego okna.

Trzeba jednak pamiętać, że napływ zimnego powietrza do mieszkania jest niezbędny. To zimne i suche powietrze musi do mieszkania docierać, by następnie po ogrzaniu się i odebraniu wilgoci było odprowadzane przez kanały wentylacyjne. Zadaniem wentylacji jest właśnie usuwanie wilgoci z mieszkania i zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Jeśli mieszkanie będzie absolutnie szczelne, wentylacja nie będzie działać.

Odpowiednim działaniem jest również upewnienie się, czy nasza instalacja grzewcza działa tak samo sprawnie jak w zeszłym sezonie. Dotyczy to głównie mieszkań ocieplanych piecem (np. kaflowym) lub kotłem połączonym z instalacją gazową. Nieszczelne będą stanowić ogromne niebezpieczeństwo.

Inną metodą jest ocieplenie mieszkania od wewnątrz za pomocą specjalnych płyt z pianki poliuretanowej. Nie jest to rozwiązanie dla każdego mieszkańca, niesie ze sobą pewne koszty, ponadto w przypadku niewielkiej przestrzeni może sprawić, że stanie się ona optycznie jeszcze mniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.