Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Po co komu strych?

Pani Dyrektor napisała u siebie na blogu artykuł o tym, że nie warto mieć w domu jednorodzinnym strychu w formie składziku na różne niepotrzebne rzeczy. Nie sposób się z tym nie zgodzić, znacznie lepiej jest wykorzystać tę przestrzeń do innych celów.

Zawsze byłem przeciwnikiem wykorzystywania dużych pomieszczeń w domu na cele gospodarcze. Szkoda na to pieniędzy.

Kiedy budujemy dom z dachem skośnym, prawie zawsze mamy w nim jakieś poddasze. Po prostu nie da się tego uniknąć. Jeśli dach ma bardzo mały spadek, poddasza wykorzystać się nie da i rzeczywiście można na nim zrobić tylko jakichś schowek. Choć równie dobrze można położyć na stropie pół metra wełny mineralnej, by zminimalizować utratę ciepła przez dach.

Ale jeśli dach ma większy spadek, można wykorzystać przestrzeń pod dachem do wielu różnych celów.

Jeśli poddasze ma być nieużytkowe, robimy lekki strop i układamy na nim izolację. Warstwa izolacji w tym miejscu jest bardzo łatwa do wykonania, możemy ją zrobić niemal dowolnie grubą. I mamy do wyboru całą miriadę różnych materiałów ociepleniowych — nie tylko wełnę mineralną, ale także styropian (kontrowersyjny ze względu na zachowanie pod działaniem płomieni) czy granulat wełny mineralnej lub granulat celulozowy (ekofiber).

Te dwa ostatnie materiały są szczególnie warte uwagi. Są dość tanie i bardzo łatwe w układaniu, bo wdmuchuje się je na poddasze za pomocą specjalnej maszyny. No i warstwa usypana z granulatu daje naprawdę jednolitą, równą warstwę ocieplenia, w której nie ma mostków cieplnych.

Jeśli poddasze ma być użytkowe, musimy je ocieplić inaczej — układając wełnę między krokwiami + drugą warstwę na ruszcie pod nimi. To obniży pomieszczenia. Alternatywą jest ocieplenie nakrokwiowe z płyt poliuretanowych, znacznie droższych od wełny, podnoszące z kolei dach. Za to można cieszyć się oglądaniem krokwi, które same z siebie mogą być całkiem urodziwe.

Dodatkowe koszty związane z adaptacją poddasza nie są duże — nieco inne ocieplenie, strop pozwalający na większe obciążenia, suchy tynk do wykończenia, ścianki działowe. Za te pieniądze można na poddaszu urządzić siłownię, pokój do oglądania telewizji, gościnną sypialnię, itd.

A na przechowywanie mniej potrzebnych rzeczy lepiej kupić blaszany garaż za grosze…

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.