Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Grzejniki elektryczne – tanie źródło ciepła

Grzejniki elektryczne, to urządzenia grzewcze, wykorzystujące prąd elektryczny, podłączane bezpośrednio w miejscu, w którym są używane. To chyba najbardziej odróżnia je od grzejników tradycyjnych, wodnych, które muszą być podłączone do centralnego źródła ciepła — kotła w kotłowni.

To, oraz ich niższa cena, niższa od całej wodnej instalacji grzewczej z kotłem, kominem, kotłownią, itd.

Grzejniki elektryczne jako dodatkowe źródło ciepła

W zależności od przeznaczenia stosuje się różne rodzaje grzejników, o różnych gabarytach i mocy. Grzejniki elektryczne mogą być doskonałym i bezpiecznym sposobem na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Niestety koszt energii elektrycznej powoduje, że ogrzewanie całego mieszkania czy dom w ten sposób raczej mija się z celem. Świetnie sprawdzają się za to jako dodatkowe ogrzewanie, włączane tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Dzięki grzejnikowi elektrycznemu możemy dogrzać pomieszczenie w którym się znajdujemy, zmniejszając ogrzewanie w pomieszczeniach nie użytkowanych, przez co zminimalizuje się dodatkowe koszty wynikające z dublowania ogrzewania. Po prostu później w ciągu roku włączamy ogrzewanie.

Grzejniki elektryczne są dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności natychmiastowego dogrzania pomieszczenia. Niestety, działa to również w drugą stronę, po wyłączeniu grzejnika temperatura szybko spada. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są jednak w termostaty, które uruchamiają grzejnik kiedy temperatura spada poniżej określonego poziomu. Z tego względu, warto je stosować np. w domkach letniskowych, jeśli chcemy wydłużyć sezon wyjazdów na działkę.

Zalety elektrycznych grzejników

Grzejniki elektryczne charakteryzują się praktycznie stuprocentową sprawnością cieplną. Dodatkowo nie wytwarzają szkodliwych spalin. Aktualnie produkowane urządzenia nie są jednak w żaden sposób energooszczędne, nie mają szans konkurować pod kątem ceny ciepła z innymi paliwami czy źródłami energii. Wyjątkiem w tej kwestii są elektryczne piece akumulacyjne, które gromadzą energię pobraną z sieci podczas tańszej taryfy i oddają ją w formie energii cieplnej wtedy, kiedy jest to potrzebne. Dzięki takiemu sposobowi dystrybucji energii grzejnik o wiele bardziej ekonomicznie gospodaruje zasobami.

Pewną zdolność akumulacji ciepła posiadają grzejniki olejowe, ale nie na tyle dużą, by mogła przyczynić się do oszczędności pieniędzy.

Z perspektywy użytkownika poprawnie podłączone i użytkowane zgodnie z instrukcją grzejniki elektryczne są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania. Nie wytwarzają czadu, nie spalają gazu. Grzejniki charakteryzują się również wygodną obsługą, przez co znajdują szerokie zastosowanie w domach i mieszkaniach, jako dodatkowe źródło ciepła, lub jako urządzenia grzewcze, z których korzystać mają osoby starsze, które nie poradziłyby sobie z obsługą innych, bardziej skomplikowanych i wymagających większej uwagi urządzeń.

Grzejniki elektryczne w domu niskoenergetycznym

Stosowanie elektrycznych grzejników ma sens ekonomiczny tylko w domach o najniższym zapotrzebowaniu na ciepło. Energooszczędnych, pasywnych, 3-5-litrowych. Wtedy rezygnacja z klasycznego źródła ciepła (oraz instalacji, grzejników, zaworów, kominów, pompy obiegowej, pomieszczenia kotłowni), i kupno w jej miejsce grzejników pozostawia inwestorowi pieniądze na wiele lat korzystania z

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.