Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Dom drewniany czy murowany?

Od kilku lat na polskim rynku jesteśmy świadkami ofensywy firm budujących domy drewniane. Jeszcze niedawno z drewna wznoszone były wyłącznie domki letniskowe, ale od jakiegoś czasu inwestorzy w Polsce coraz częściej zastanawiają się, co jest lepsze: dom drewniany czy murowany?

A odpowiedź będzie zależała od tego, jak zdefiniujemy tę lepszość.

Jeśli patrzyć wyłącznie pod kątem ceny domu, to drewniany powinno się udać wznieść taniej.

Jeśli pod kątem szybkości budowy, to również drewniany wygrywa. W takim domu nie trzeba np. czekać, aż stężeje beton w stropie między parterem a poddaszem. Bo strop też będzie drewniany i można go eksploatować od razu po wybudowaniu.

Jeśli patrzeć pod kątem walorów użytkowych, to oba będą identyczne. Z dwoma małymi zastrzeżeniami. Można zbudować dom wygodny, trwały i atrakcyjny wizualnie tak z drewna, jak i z betonu czy ceramiki. Drewniany przegrywa jednak we wspomnianych dwóch aspektach:

  • w drewnianym domu lepiej przenoszą się wszystkie dźwięki,
  • drewniany dom ma mniejszą bezwładność cieplną, co w niektórych przypadkach może być uznane za wadę.

I o ile zdolność do pochłaniania i rozpraszania dźwięków bez wątpienia jest istotna, to co do bezwładności cieplnej można dyskutować. I można ją zmieniać do pewnego stopnia, np. dodając do stropu na poddaszu kilkucentymetrową betonową wylewkę. Oczywiście trzeba to uwzględnić na etapie projektowania budynku, ale nie ma z tym żadnego problemu.

Domy drewniane zyskują na popularności dość wolno, bo Polacy jednak są dość konserwatywni. Dom budują na lata. I wydaje im się, że ten drewniany będzie mniej trwały, że za kilkanaście lat się rozsypie. I o ile rzeczywiście można uznać, że trąba powietrzna go zdmuchnie z powierzchni ziemi, to przecież prawie każdy dom murowany też jest częściowo drewniany — bo ma więźbę dachową z drewna. Ewentualna trąba powietrzna zerwie więc i dachy w domach murowanych.

A co powinien wybrać inwestor, który czyta ten artykuł? Dom drewniany czy murowany?

Jeśli chce zbudować dom szybciej i taniej, to raczej drewniany.

A jeśli zależy mu na wrażeniu, że dom jest bardzo solidny i przetrwa wieki, to murowany.

 

Comments are currently closed.