Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Na czym warto oszczędzić budując dom? (1)

Jeśli podobnie jak ja planujesz budowę albo remont domu, z całą pewnością zależy Ci na cięciu niepotrzebnych wydatków. W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić Ci moją pierwszą propozycję na listę wydatków, z których można zrezygnować.

Osobiście nie mam ochoty być niewolnikiem banku na własne życzenie do końca życia. Dlatego zależy mi na tym, by wziąć jak najmniejszy kredyt (albo nie brać go w ogóle). Im mniejszy kredyt, tym bardziej trzeba pilnować pieniędzy. I ciąć  koszty. Nie chcemy w końcu zostać niewolnikami banku, prawda?

W cięciu kosztów nie chodzi o to, by skąpić pieniądze i za wszelką cenę oszczędzać. Wręcz przeciwnie. Chodzi o to, by wydawać pieniądze tam, gdzie trzeba i warto a oszczędzać je tam, gdzie można to robić bez szkody dla późniejszej eksploatacji budynku.

1. Elementy nie wpływające na jakość budynku

W myśl zasady jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać? możemy oszczędzić przede wszystkim na materiałach wykończeniowych. Ale nie tylko. Przykładowo, różne pokrycia dachowe mają bardzo podobną żywność, ale różną cenę. Analogicznie wygląda sytuacja z materiałami budowlanymi. Wymurowanie ściany z pustaka ceramicznego czy betonowego albo betonu komórkowego z punktu widzenia późniejszego użytkowania nie niesie ze sobą prawie żadnej różnicy.

Warto o tym pamiętać w szczególności przy pracach wykończeniowych. Naprawdę, wyższa cena niekoniecznie idzie w parze z wyższa jakością i większymi wartościami użytkowymi kafelków / blatu kuchennego / sedesu i deski sedesowej.

2. Bryła

Warto zaoszczędzić na wymyślnej bryle budynku. Wykusze i lukarny oraz wszelkie inne udziwnienia zwiększają koszt inwestycji. I późniejszego ogrzewania.

Te koszty biorą się po pierwsze z robocizny. Trudniej jest wykonać skomplikowane łączenia elementów ścian czy dachu, niż jednolitą płaszczyznę. Drożej też płaci się za materiał, bowiem zawsze wychodzi wtedy więcej odpadów. Że nie wspomnę o konieczności dokupowania specjalnych elementów do wykonywania tych połączeń poszczególnych połaci (w przypadku korzystania z dachówki ceramicznej lub betonowej) albo wykonywania obróbek blacharskich (

3. Garaż

Budowa garażu w bryle budynku jest droga i nie potrafię znaleźć dla niej uzasadnienia. No, oczywiście garaż w bryle budynku jest bardziej komfortowy w użytkowaniu, niż garaż osobny. Można przejść suchą stopą z domu do biurka w pracy, zakładając, że i w pracy mamy podziemny parking a bramę garażową i bramę ogrodzenia otwieramy pilotem. Ale czy naprawdę warto fundować dla samochodu pokój o powierzchni naprawdę bardzo dużej sypialni?

Nie dość, że płaci się naprawdę dużo pieniędzy za wybudowanie garażu w tej samej technologii, co reszty domu, to jeszcze trzeba go później ogrzewać.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.