Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Zalety i wady użycia kominka

Kominek może służyć nie tylko do ogrzewania i ozdoby salonu czy innego pomieszczenia, ale także do ogrzania całego domu, o ile jest wyposażony w odpowiedni wkład kominkowy.

Zasadniczo jest to wkład umożliwiający ogrzewanie powietrza, które jest następnie transportowane przez rury i kratki wylotowe do odpowiednich pomieszczeń (system DGP) lub też wkład z płaszczem wodnym (umożliwia także podgrzewanie wody do celów użytkowych).

Przede wszystkim zaleta takiego układu jest możliwość zaoszczędzenia na paliwie, ponieważ w porównaniu z innymi rodzajami paliw drewno, którym pali się w kominku jest stosunkowo niedrogie. Ponadto wykonanie takiej instalacji także nie musi być drogie, aczkolwiek zawsze z jakimiś kosztami inwestycyjnymi trzeba się liczyć.

Rozwiązanie takie daje też dość dużą estetykę. Z drugiej jednak strony sam kominek często nie wystarczy do ogrzania całego domu, wiec i tak trzeba stosować jako główne ogrzewanie kocioł c.o., albo pompy ciepła.

W już istniejących budynkach usytuowanie instalacji (szczególnie DGP) i samego kominka nie zawsze jest proste i trzeba dokonywać pewnych usprawnień. Kominek nie posiada też automatyki podawania paliwa jak zaawansowane kotły c.o., a drewno dość szybko się wypala, więc trzeba go częściej doglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.