Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Czy i kiedy warto użyć kominek z DGP do ogrzania domu?

Kominek często kojarzy się z piecem, który ma powodować głównie dobre wrażenie estetyczne, stanowiąc atrakcyjny element dekoracyjny, a jeżeli chodzi o ogrzewanie, to nadaje się tylko do ogrzania jednego pomieszczenia.

Istnieją jednak odpowiednie rozwiązania techniczne, które pozwalają na użycie kominka jako źródła ciepła dla całego domu. Nie zawsze jest oczywiście możliwe zastosowanie go jako ogrzewania samodzielnego, a to ze względu na dużą kubaturę budynku, gdzie potrzeba kotła c.o. (np. węglowego) lub ogrzewania opartego o pompy ciepła o odpowiednio dużej mocy. W takim wypadku kominek może być jednak dobrym rozwiązaniem wspomagającym standardowy system ogrzewania.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie kominka z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza), polegającego na rozprowadzaniu do pomieszczeń powietrza, które ogrzewa się poprzez kontakt z gorącym wkładem kominkowym. Może odbywać się ono na zasadzie grawitacyjnej, a kiedy odcinek instalacji doprowadzającej jest dłuższy, to system jest wspomagany przez turbinki.

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Po pierwsze rozwiązanie to jest stosunkowo tanie pod względem instalacji oraz samej eksploatacji (bo kominek działa na drewno). Ponadto w przypadku dystrybucji powietrza na zasadzie grawitacyjnej, problemu nie stanowi brak prądu. Oczywiście rozwiązanie to nie jest także pozbawione wad w postaci konieczności częstego doglądania kominka oraz szybkiego spadku temperatury po wypaleniu się paliwa.

Jest też niezbyt sterowalne, tj. trudno jest regulować wydajność takiego rozprowadzania ciepła. Zależy ono bardzo mocno od tego, jaka jest temperatura wkładu kominkowego. Można co najwyżej przykręcić anemostat w pokoju, odcinając dopływ ciepłego powietrza. Kominek z DGP, w którym przepływ powietrza wymuszany jest przez wentylator, jest pod tym względem bardziej elastyczny, można bowiem regulować w nim prędkość obrotową, a przez to i wydajność nadmuchu powietrza.

W porównaniu do ogrzewania grzejnikami, kominek z DGP nie pozwala tak precyzyjnie dawkować ciepła do pomieszczeń, bo nie ma niestety możliwości łatwego wstawienia termostatu dla każdego pokoju z osobna (jak w przypadku termostatycznej głowicy w grzejniku).

Ale jeśli w domu jest tradycyjna instalacja CO, kominek z DGP może całkiem nieźle z nią współpracować.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.