Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ekologiczne paliwa grzewcze

Coraz bardziej popularna i łatwo dostępna na ziemiach polskich biomasa jest tanim i przyjaznym dla środowiska sposobem pozyskiwania energii. To właśnie z niej powstają ekologiczne paliwa, znane jako biopaliwa. Powstające ze szczątków zwierzęcych lub z nawozu, są coraz bardziej popularnym, odnawialnym źródłem energii. Dziś biopaliwa mogą coraz skuteczniej rywalizować z takimi paliwami, jak ropa naftowa lub paliwa jądrowe.

Biopaliwa nie są grupą jednorodną. Można wyróżnić kilka postaci takich ekologicznych paliw. Biopaliwa mogą mieć zatem formę stałą, jak ma to miejsce w przypadku brykietów oraz trocin w formie granulatu. Znane są też biopaliwa ciekłe oraz gazowe (jak biogaz czy gaz drzewny).

Coraz bardziej popularne na kontynencie europejskim biopaliwa powstają głównie dzięki uprawom takich roślin, jak len oraz rzepak. W Stanach Zjednoczonych to produkcji biopaliwa wykorzystuje się natomiast kukurydzę oraz soję. W wielu regionach świata biopaliwa powstają zaś dzięki uprawie konopi oraz odpadom z gospodarstw domowych.

Możliwości wykorzystania biopaliw są dość szerokie. Można wykorzystać je do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Pojawiają się również biopaliwa, które z powodzeniem można wykorzystać przy pracy silników spalinowych. Tu stosowany może być biogaz, stanowiący ekologiczną alternatywę dla gazu ziemnego oraz surowy olej roślinny, po przetworzeniu nazywany biodieslem.

Biogaz można używać do ogrzewania. Biodiesel jest świetną alternatywą dla oleju opałowego. W praktyce jednak stosowane są raczej do napędu silników spalinowych, bo do ogrzewania wykorzystuje się biomasę nieprzetworzoną — drewno, słomę, ewentualnie zrębki drzewne i brykiety lub pelety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.