Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Czy wkład własny rzeczywiście jest problemem?

Jest na rynku masa serwisów budowlanych, na których pojawiają się przeróżne artykuły. Sporo z nich staram się czytać, by wiedzieć, co dzieje się w branży.

Dziś dowiedziałem się o tym, że od przyszłego roku do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości (zakładam, że i na budowę domu) niezbędne będzie posiadanie wkładu własnego w wysokości min. 10% wartości nieruchomości. I pojawiają się artykuły opisujące jak zebrać ten wkład własny.

A ja tego problemu kompletnie nie rozumiem.

Każdy, kto potrzebuje zbudować dom lub kupić mieszkanie, liczy się psychicznie z koniecznością oddawania sporej części zarobków na ratę kredytu. Na przykład 1 500 PLN miesięcznie.

Oznacza to, że jego domowy budżet musi być w stanie wygenerować taką nadwyżkę pieniędzy, by można było ich tyle oddać do banku. Jeśli mieszka w wynajmowanym pokoju czy z rodziną, może te same pieniądze odkładać na koncie. I dość szybko uzbiera odpowiednią kwotę.

Po roku będzie mieć 18 000 PLN. Po dwóch latach 36 000 PLN. To już całkiem niezły wkład własny.

Poza tym — są naprawdę na świecie ludzie, którzy nie mają w ogóle oszczędności i mimo to chcą kupić dom albo mieszkanie?

Tags:

2 comments

  • „Jeśli mieszka w wynajmowanym pokoju czy z rodziną, może te same pieniądze odkładać na koncie”. Raczej nie, ponieważ jeśli wynajmuje się mieszkanie to trzeba co najmniej ten tysiąc płacić za wynajem i rachunki, a skąd wziąć kolejny tysiąc na odkładanie na wkład własny? Mieszkania na kredyt kupują przecież osoby, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę z oszczędności. Poza tym według najnowszego sondażu aż 80%! Polaków nie ma w ogóle oszczędności, a co dopiero zebrać pieniądze na wkład własny do kredytu.

  • Nie da się ukryć, ale wspominałem o wynajmowaniu pokoju, nie całego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.