Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Jak wykorzystuje się dzisiaj cement?

Cement to dziś jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystuje się go jako spoiwo łączące inne materiały i zarówno osoby znające się na branży budowlanej, jak i całkiem dalekie od tej dziedziny gospodarki, wiedzą dziś, czym jest cement. Taka znajomość produktu sprawia, że od lat jest on jednym z najczęściej wykonywanych przy wielu budowach i można śmiało powiedzieć, że praktycznie nie ma dziś budowania bez wykorzystania cementu.

Warto zaznaczyć, że czysty cement jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Zwykle łączy się go z innymi składnikami, tworząc specjalistyczne zaprawy i betony. Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów cementu, różniących się między sobą odpornością na ściskanie, a tym samym i zastosowaniem.

Cement portlandzki czysty jest np stosowany do wykonywania słupów, nadproży i stropów. Po wmieszaniu różnego typu dodatków, na przykład wapiennych, cement tego typu może być wykorzystywany do przygotowywania zapraw murarskich. W szczególnie trudnych warunkach sprawdza się beton hutniczy. Jest odporny na działanie szeregu szkodliwych czynników, z powodzeniem można więc wykorzystywać go przy wznoszeniu fundamentów. Podobne zastosowanie ma czysty cement pucolanowy, odporny szczególnie na kwaśne środowisko. Do naszej dyspozycji są też cementy specjalne, przeznaczone do konkretnych zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.