Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Skład betonu

Beton używany jest na wszelkiego rodzaju budowach, gdzie firmy budowlane realizują zlecenia, stawiając kolejne apartamentowce, domy prywatne czy centra handlowe gdzie mieścić się będą najbardziej popularne w Polsce sklepy. Oczywiście istnieje bardzo dużo rodzajów betonu, a każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, innym przeznaczeniem. Stąd też skład betonu dla różnych jego rodzajów jest również odmienny. Jednak najbardziej podstawową charakterystyką składu betonu jest określenie go jako mieszaniny kruszywa, wody niebędącej wodą zanieczyszczoną, zasoloną (pochodzącą z morza) czy wodą mineralną oraz przede wszystkim cementu.

Oczywiście im więcej cementu (spoiwa) w danym rodzaju betonu, tym większa jest wytrzymałość na nacisk danego rodzaju betonu. Jeżeli ilość cementu jest znikoma i wynosi tylko jedną trzecią całej masy, tak jak ma się to w przypadku chudego betonu, to nie należy oczekiwać zbyt wysokiej odporności na ściskanie. W przypadku kiedy skład betonu jest charakteryzowany przez zdecydowaną przewagę cementu to można bez cienia wątpliwości oczekiwać, że beton taki będzie bardzo wytrzymały i można użyć go w przypadku konstrukcji gdzie wysoka wytrzymałość jest jak najbardziej wskazana.

Skład betonu - mieszanie

Bez względu na to, jaki będzie skład betonu, bardzo istotne jest jego dokładne wymieszanie. Foto: Josh Santelli.

Jednak wytrzymałość na ściskanie to nie jedyna właściwość charakteryzująca dany beton. Skład betonu wpływa również na inne czynniki. Dzięki przeprowadzeniu badań laboratoryjnych możemy dobrać skład betonu w ten sposób aby uzyskał on odpowiednią wodoszczelność czy na przykład wysoką izolację cieplną lub też klasyfikował się danym poziomem ścieralności.

Dzięki temu, że przeprowadzimy takie badania, możemy uzyskać beton o właściwościach dokładnie takich jakie oczekuje klient, który zamawia beton lub też takich jak potrzebujemy na użytek własny, jeżeli prowadzimy firmę budowlaną, a także sami zajmujemy się produkcją betonu.

Właściwości betonu nie sposób określić na oko, dlatego też skład betonu poddawany jest wnikliwym laboratoryjnym badaniom, które jako jedyne są w stanie w rzetelny sposób odpowiedzieć na nurtujące pytania. Oczywiście beton klasyfikowany jest przez wiele czynników, dlatego też przeprowadzenie takich badań jest po prostu konieczne.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.