Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Jastrych cementowy

Jastrych to bezspoinowa wylewka służąca najczęściej jako podkład pod podłogę. Rozróżniamy kilka jego rodzajów, m.in. jastrychy gipsowe, anhydrytowe i właśnie cementowe.

Jastrych cementowy jest dość popularnym materiałem budowlanym na bazie cementu, wykorzystywanym przede wszystkim do wykonywania podkładów pod podłogę, oraz posadzek. Coraz częściej w warstwie jastrychu umieszczane są także rurki wodnego lub kable elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Jastrych cementowy może znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i budynkach publicznych czy przemysłowych. Używany jest także do wykonywania powierzchni na zewnątrz budynków, np. podjazdów, balkonów, chodników, tarasów, itd. We wnętrzach stosowany jest zarówno w pomieszczeniach suchych (jako podkład np. pod parkiet, deski, lub wykładzinę podłogową), jak i w pomieszczeniach wilgotnych (jak podkład pod terakotę, lub jako posadzka).

Jastrych cementowy wylewany jest jako zespolony z istniejącym podłożem, pływający, albo na warstwie oddzielającej.

W tym pierwszym przypadku, po oczyszczeniu istniejącej powierzchni np. warstwy betonu (z kurzu i śmieci), jastrych się z nią wiąże. Jego warstwa powinna mieć co najmniej 1 cm grubości, lub 2 cm, jeśli ma stanowić warstwę posadzki.

W drugim wariancie, warstwę oddzielającą stanowi folia o grubości rzędu 0,1 mm. Minimalna grubość wylewki w takim przypadku to 3,5 cm.

Jastrych cementowy pływający wylewany jest na warstwie materiału izolacyjnego, którego zadaniem jest tłumienie dźwięków (izolacja akustyczna) oraz zmniejszenie strat ciepła (izolacja cieplna). Zazwyczaj są to płyty styropianowe. Cienkie płyty oddzielają również warstwę jastrychu od pionowych przegród (ścian), co sprawia, że warstwa jastrychu w zasadzie nie jest niczym umocowana do elementów konstrukcyjnych budynku.

To ostatnie rozwiązanie posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne i w dobrym stopniu tłumi dźwięki przenikające przez podłogę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.