Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Chudy beton

Już od tysięcy lat wszelkie cywilizacje zajmują się budowanie różnych konstrukcji. Dotyczy to nie tylko obecnych czasów, ale właściwie od początku dziejów ludzkości, nasza rasa zajmowała się konstruowaniem. Z początku oczywiście były to prowizoryczne i nietrwałe budowle. Jednak pojawienie się takich produktów jak na przykład beton, którego wytrzymałość jest nieporównywalnie większa od prehistorycznych produktów spowodowało znaczący rozwój budownictwa. Początkowo beton został wykorzystywany w starożytnej Asyrii i ówczesnym Rzymie.

Oczywiście do uzyskania betonu wykorzystuje się proces mieszania kilku składników takich jak spoiwo, którym jest cement, pewnego kruszywa i wody oraz dodatków, które pojawiają się w niektórych rodzajach cementu. Jednak nie każdy składnik może być dowolnej jakości. Dla przykładu jeżeli rozchodzi się o wodę, nie można stosować wody zasolonej, czyli takiej, która pochodzi z morza. Ponadto woda, która nie może być stosowana w procesie wytwarzania betonu to woda mineralna lub też zanieczyszczona.

Jednym z rodzajów betonu jest tak zwany beton chudy. Inaczej w literaturze nazywa się go również betonem podkładowo-wyrównawczym. Beton chudy charakteryzuje się bardzo małą wytrzymałością na ściskanie. Stąd też jego przeznaczenie jest z góry określone, a beton chudy nie może być wykorzystywany we wszystkich celach. Najczęściej stosuje się go jako warstwę podkładową dla fundamentów.

Beton chudy składa się ze znikomej ilości cementu w swoim składzie, dlatego też jego wytrzymałość jest dużo mniejsza aniżeli w przypadku innych betonów. Dlatego też wykorzystanie chudego betonu dla przykładu do wylania schodów może być bardzo złym pomysłem, gdyż po pewnym okresie czasu może okazać się, że schody się zawalą, nie wytrzymując naszego ciężaru ciała. Wykorzystuje się go w miejscach gdzie wytrzymałość na nacisk nie jest duża. Niewątpliwie przed zastosowanie chudego betonu należy sprawdzić czy jego wytrzymałość będzie odpowiednia dla danego przedsięwzięcia tak aby wykonana praca nie poszła na marne.

Beton ten może być np. klasy B-7.5, posiada on niską wytrzymałość na ściskanie, bo zawiera niewiele cementu.

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.