Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton suchy

Przeglądając kolejne materiały, które pokazują zastosowania betonu oraz jego różnorodność możemy być pewni, że każdego dnia informacje te mogą nas zaskoczyć. Niewątpliwie podobnie jest w przypadku betonu suchego, gdyż sama nazwa jest nieco abstrakcyjna. Najczęściej beton kojarzy się jako mokra zaprawa służąca do celów budowlanych. Stąd też pojawienie się betonu suchego może nam się zdawać nieco dziwne.

Czym jest suchy beton i jakie są jego właściwości? Jak się go wytwarza? Jakie są proporcje składników suchego betonu i jego cena?

Cement Mixing

Z całą pewnością to nie jest suchy beton... Foto: Chris RubberDragon.


Używa się go najczęściej do utwardzenia podłogi na gruncie czy na przykład wykonanie tak zwanego podkładu pod kostkę brukową. Przygotowany jest w taki sposób, który polega na wymieszaniu w odpowiednich proporcjach suchego kruszywa z cementem. Oczywiście w przypadku hasła suchy beton, także rozpatruje się różne klasy, które różnią się proporcjami suchego kruszywa, który dodaje się do cementu. Po otrzymaniu odpowiednio przygotowanej mieszanki, należy rozłożyć go na odpowiednio twardej nawierzchni, a następnie dokonanie zagęszczenia za pomocą niezbędnego narzędzie jakim jest w tym przypadku wibrator powierzchniowy. Dzięki temu, że w ten sposób pobierana jest wilgoć z gruntu, sam beton twardnieje. Aby spowodować przyspieszenie tego procesu powierzchnię poddawaną tym procesom można polewać wodą tak aby zapobiec wypłukania kruszywa.

Istnieje również pogląd mówiący o tym aby do wytworzenia betonu używać jak najmniejszych ilości wody, a jej znaczne ilości przeznaczyć do tak zwanej pielęgnacji betonu.

Oczywiście beton suchy nie może być używany przy każdego rodzaju przedsięwzięciach, gdyż jest on przeznaczony do odpowiednich celów. W innym przypadku mógłby nie przynieść spełnienia oczekiwanych zadań, dlatego też przed wykorzystaniem betonu suchego należy zapoznać się z jego specyfikacją czy aby na pewno jest to odpowiedni rodzaj betonu do podejmowanych przez nas zadań.

Aby przedstawić czym tak naprawdę jest beton suchy w prostych słowach można sklasyfikować go jako mieszankę cementu i piasku, która pod wpływem działania wilgoci w ciągu kilku dni ulega stwardnieniu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.