Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton przepuszczalny dla wody

Każda betonowa nawierzchnia (parking, plac na podwórku) w razie ulewy jest źródłem kłopotliwej do zagospodarowania wody deszczowej. Nie bez przyczyny władze zaczynają się martwić tym, że deszczówkę się u nas odprowadza do kanalizacji, zamiast zagospodarować w ramach działki. Pewnym rozwiązaniem jest budowa studni chłonnych, do których będzie ta deszczówka na działce odprowadzana. Ale prościej będzie wykorzystać po prostu beton przepuszczalny dla wody.

Tak, są już na rynku takie rozwiązania.

Jednym z nich jest Topmix Permeable firmy Lafarge.

Powyższa fotografia (źródło: tarmac.com) przedstawia nawierzchnię parkingu pokrytą takim betonem, polewaną wodą. Kałuże się nie tworzą, woda wsiąka i odprowadzana jest do warstw znajdujących się poniżej.

Te nie mogą być byle jakie, bo to właśnie to, co znajduje się pod betonową nawierzchnią, musi wodę rozprowadzić. Nie można takiego betonu wylać wprost na grunt rodzimy.

Nawierzchnia jest w stanie przyjąć i odprowadzić w ciągu minuty aż 600 litrów wody na każdy metr kwadratowy! Jest to ilość niewyobrażalna, jeśli zestawić ją z wielkością opadów w naszym kraju. Rocznie w Polsce opady wynoszą ok. 600 mm, co stanowi właśnie 600 litrów. Czyli ta nawierzchnia jest w stanie w ciągu minuty przyjąć tyle wody, ile w ciągu ROKU spada u nas z nieba!

Jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć na poniższym filmie.

Producent twierdzi, że nie ma problemu z niszczeniem nawierzchni przez zamarzanie wody, bowiem ona wsiąka w głąb (do niższych warstw), gdzie zamarzanie nie wyrządza już szkód. Nawet gdyby jakaś część wody pozostała w samej warstwie betonu, ze względu na dużą ilość pustych przestrzeni, będzie ona mogła ulegać rozszerzaniu podczas zamarzania, nie powodując pękania.

Ponieważ Polska kostką Bauma stoi (czy też — jest wybrukowana), ciekawym rozwiązaniem mogłoby być wykonywanie nawierzchni chodników czy parkingów elementami wykonanymi właśnie z takiego betonu. To by podniosło koszt nawierzchni (ze względu na konieczność ułożenia kolejnej warstwy przepuszczalnej, a nie tylko wysypania i ubicia piasku), ale z drugiej strony zmniejszyłoby obciążenie kanalizacji burzowej deszczówką.

Fotografia na początku artykułu przedstawia beton przepuszczalny dla wody Topmix Permeable jako nawierzchnię parkingu, polewaną wodą.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.