Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton jako materiał termoizolacyjny

Beton wykorzystywany jest w budownictwie raczej jako materiał konstrukcyjny. Do wznoszenia ścian wystarczą bloczki betonowe, zaś do stropów i innych elementów narażonych na rozciąganie potrzebny jest żelbet. Ten kompozyt betonowo-stalowy jest znacznie bardziej odporny na rozciąganie, niż sam beton, który sobie z nim słabo radzi.

Okazuje się jednak, że odpowiednio spreparowany beton ma dość dobre parametry termoizolacyjne. I może nie nazwałbym go materiałem izolacyjnym, to jednak jego użycie może wystarczyć dla wzniesienia dostatecznie ciepłych ścian budynku.

Mowa oczywiście o betonie spienionym, czyli gazobetonie, zwanym także pianobetonem lub betonem komórkowym. W Polsce funkcjonuje także jako siporeks.

W tej formie, beton ma znacznie niższą gęstość, ponieważ dużą część objętości betonowego bloczka stanowi gaz. A to jest cecha charakterystyczna dla materiałów izolacyjnych, jak np. wełna mineralna.

Przykładowo, gazobeton odmiany 600 (czyli o gęstości ok. 600 kg/m³) posiada (deklarowany) współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,14 W/mK a gazobeton odmiany 400 nawet λ = 0,09 W/mK. To dość dobry wynik, biorąc pod uwagę, że dla typowego styropianu wynosi on λ = 0,045 W/mK…

Dziś się już płyt z gazobetonu jako izolacji nie stosuje, ale dawniej wykorzystywano płyty z siporeksu do docieplania murowanych budynków. Dawniej mogło być to uzasadnione, bo dawniej nie oczekiwano od budynków tak niskich parametrów pod względem energooszczędności, jak dziś.

Teoretycznie ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego o odpowiedniej grubości będzie dostatecznie ciepła, by spełnić minimalne wymagania wynikające z przepisów budowlanych.

Producenci bloczków z gazobetonu reklamują je pisząc m.in. o łatwości murowania ścian oraz szybkości ich wznoszenia. To oczywiście prawda, ale z drugiej strony taka ściana wybacza zdecydowanie mniej błędów wykonawczych, niż ściana z podłej cegły, oklejona szczelnie styropianem. Tu każda ponadprogramowa szczelina przyczyni się do większych strat ciepła.

Osobiście bym się na taką ścianę nie zdecydował. Co jednak nie oznacza, że nie można z takiego betonu zrobić warstwy nośnej w ścianie z tradycyjną izolacją styropianową. Będzie ona miała z pewnością lepsze parametry termoizolacyjne, niż ściana z litej cegły, choć też mniej ciepła będzie pochłaniać, co niekiedy może być korzystne.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.