Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton konopny

Beton konopny (albo konopiany) jest kompozytowym materiałem budowlanym, wytwarzany z łodyg konopi oraz spoiwa — wapna, piasku i cementu. Wykorzystywany jest przede wszystkim do celów izolacyjnych ze względu na znacznie niższą wytrzymałość, niż w przypadku betonu.

W handlu dostępny między innymi jako Hemcrete, Canobiote i Isochanvre. Łatwy to wytworzenia w domowych warunkach, choć ze względu na polskie przepisy dostęp do konopi jest utrudniony… Każdy Polak przecież wie, że konopie to surowiec do produkcji bardzo groźnych narkotyków i nawet te włókniste (niezawierające substancji o właściwościach narkotycznych) powinny być hodowane wyłącznie na plantacjach pod ścisłą kontrolą przeróżnych urzędów.

Ze względu na strukturę, beton konopny jest materiałem bardzo lekkim (jego gęstość jest rzędu 15% gęstości betonu). Posiada także dobre właściwości termoizolacyjne (współczynnik przewodzenia ciepła ok. 0,06 W/mK, co jest wielkością ledwie 1,5× wyższą, niż dla styropianu).

Niektórzy chwalą beton konopny ze względu na zdolność wiązania dwutlenku węgla w łodygach konopi. Z drugiej strony, przy produkcji klinkieru cementowego wytwarzana jest jego spora ilość. Nie można też uznać, że jest to materiał odnawialny ze względu na wytwarzanie klinkieru cementowego z nieodnawialnych kruszyw.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.