Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton komórkowy

Beton to budulec używany na praktycznie każdej budowie. Bez znaczenia pozostaje to czy budujesz ogromny grill, który będzie stał w Twoim ogródku czy może budujesz swój wymarzony dom, to na pewno będziesz potrzebował mniejszej, lub większej ilości betonu. Oczywiście im większa budowla, tym więcej będziesz go potrzebował. W kategorii betonu można wyróżnić bardzo wiele jego rodzajów, a każdy z nich przeznaczony jest do innych rodzajów budowli.

Jednym z rodzajów betonowych materiałów budowlanych jest popularny beton komórkowy. Skąd ta nazwa ? Odpowiedź tkwi w sposobie jego wytwarzania. Jest to odmiana betonu, która charakteryzuje się dużo mniejszą gęstością, a przez to także i wagą. Cechy te uzyskuje się przez wprowadzenie gazu w odpowiedni sposób do gotowego betonu przez co tworzą się w nim komory wypełnione wtłaczanym gazem co pozwala znacząco zredukować wagę takiego betonu. Jak nie ciężko się domyśleć redukcja wagi pozwala używać beton komórkowy w dużo bardziej komfortowy sposób, co zapewne zadowoli nie jedną firmę budowlaną, która w dawnych czasach, kiedy beton komórkowy nie był dostępny, musiała radzić sobie w inny sposób.

Beton komórkowy - struktura

Struktura betonu komórkowego jest bardzo porowata. Dzięki temu ten budulec posiada małą gęstość i wagę, a także niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to korzystne z punktu widzenia ochrony budynku przed stratami ciepła. Foto: Marco Bernardini.

Jak zatem wprowadzić owy gaz do takiego betonu ? Jednym ze sposobów są reakcje chemiczne, polegające na tym, że proszek aluminiowy wprowadzany jest do ciekłego betonu. Inną metodą wykorzystywaną do uzyskania betonu komórkowego jest dodawanie do mieszanki czynnika pianotwórczego. Jak łatwo się domyśleć po pewnym czasie czynnik ten powoduje wytworzenie pęcherzyków, które powodują wypełnienie budulca w bardzo lekki sposób. Niestety, wielkie korzyści wiążą się również z pewnymi problemami. I tak należy powiedzieć sobie, że beton komórkowy charakteryzuje się dużą podatnością na odkształcenia spowodowane ciepłem i nazbyt dużą wilgotnością powietrza.

Oczywiście aby niebyt zbyt pesymistyczny, do kolejnych zalet możemy zaliczyć takie cechy betonu komórkowego jak przystępna cena, łatwość obróbki czy wyjątkową skuteczność izolacji termicznej. Jednak jak wspomniano wyżej bez wątpienia największym plusem betonu komórkowego jest jego mała masa, która zachęca do kupna firmy potrzebującego lekkiego betonu. Łatwiej jest bowiem murować np. lekkie ścianki działowe z tego budulca, niż z ciężkiej pełnej cegły.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.