Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Beton B20

Istnieje bardzo wiele rodzajów betonu, a każdy z nich przeznaczony jest do innych celów oraz charakteryzuje się różnymi właściwościami. Począwszy od tego, że jeden beton różni się od drugiego na przykład wielkością tak zwanego ziarna, a skończywszy na jednym z najbardziej ważnych czynników jakim jest wytrzymałość na ściskanie. Jednym z przykładów jest beton B20, gdzie liczba i literka charakteryzują wytrzymałość na ściskanie według pewnych uregulowanych norm.

Beton B20 jest sprzedawany luzem co pozwoli zapewnić jak najbardziej komfortowe użytkowanie, a także transportowanie.

Rozładunek betonu B20 pompą do betonu

Beton B20 rozładowuje się i dostarcza w odpowiednie miejsce za pomocą pompy do betonu. Dzięki temu praca przy jego wylewaniu jest bardzo prosta, co widać na fotografii. Foto: Marcin Stępień

Jak już wyżej wspomniano jeden beton może różnić się od drugiego rodzajem tak zwanego ziarna z jakiego się składa. I tak, beton B20 jest betonem drobnoziarnistym, a jego przeznaczenie to prace betoniarskie i naprawcze wykonywane zarówno w domu jak i ogrodzie. Można zatem stwierdzić, że jest to beton przeznaczony do „lekkich” prac, które nie wymagają aby beton zapewniał niezwykłą moc i wytrzymałość.

Jakie istnieją inne czynniki opisujące beton? Jak już wspomniano wśród tych czynników można wyróżnić wielkość ziarna, a także klasę wytrzymałości. Należy zauważyć, że wspomniane klasy wytrzymałości mogą się różnić – to jest dla betonu B20 możemy również znaleźć określenia, iż jest to beton C16 lub C20, a różnice wynikają z tego, że charakteryzowane są one przez inne normy. Ponadto do wielkości opisujących dane techniczne betonu zalicza się również konsystencję roboczą, gęstość betonu, a także jego zużycie i wydajność. Oczywiście dla laika te wielkości niewiele mówią, a wnioski można wyciągnąć jedynie ze skonfrontowania danych technicznych jednego betonu w porównaniu do innego, który również nas interesuje.

Ponadto każdy beton musi mieć dołączony do swojej specyfikacji, jego klasyfikację według ustawy o chemikaliach. Wynika to z regulacji prawnych, a zapisy takie pozwalają zachować odpowiednie bezpieczeństwo i higienę pracy, którą muszą spełniać wszelkie firmy. Szczególnie firmy budowlane gdzie kontrole dotyczące zachowania bezpieczeństwa pracy są na porządku dziennym.

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.