Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Który pokój wyposażyć w klimatyzator?

Marzeniem każdego jest aby posiadać mieszkanie/dom z klimatyzacją zainstalowaną w każdym pokoju. Brak takiej instalacji w projekcie często uniemożliwia instalowanie klimatyzatora typu multisplit. W takim razie gdzie jest najlepsze miejsce na instalację klimatyzatora?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się bardzo prosta. Większość ankietowanych odpowiada, że salon to najlepsze miejsce na klimatyzator. Pijąc popołudniową kawę czy oglądając telewizję każdy chciałby przebywać w komfortowych warunkach. Odpowiednio niska temperatura wpływa pozytywnie na nastrój oraz samopoczucie (klimatyzatory również wpływają na czystość powietrza). W ciągu dni spędzamy tam raptem kilka godzin.

Sytuacja ciekawie wygląda kiedy w poszukiwaniach miejsca na instalację klimatyzacji zaczniemy rozpatrywać… sypialnię. Jest to miejsce gdzie przebywamy codziennie, zazwyczaj przez 8 godzin. W tym czasie nie zmieniamy pomieszczenia, jesteśmy zdani wyłącznie na sypialnię.

Optymalna temperatura snu dorosłego człowieka wynosi 18 stopni. Dzięki obniżeniu temperatury pomieszczenia, sen staje się bardziej efektywny niż byśmy mieli spać w nagrzanym pomieszczeniu.

Wybierając pokój na klimatyzację warto pamiętać, że pokoje najchłodniejsze znajdują się po stronie północnej i wschodniej. W tych pomieszczeniach słońce najkrócej nagrzewa wnętrze. Zdecydowanie najcieplej jest po stronie zachodniej, bo promienie nisko stojącego nad horyzontem słońca docierają głęboko do wnętrza pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.