Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Klimatyzator przenośny

Jeśli nie stać Cię na zakup klasycznego klimatyzatora typu split (z jednostką zewnętrzną montowaną na zewnątrz domu i wewnętrzną, która chłodzi wybrane pomieszczenie), możesz nabyć klimatyzator przenośny. Jest to urządzenie, które w jednej obudowie mieści cały agregat chłodniczy.

Takie urządzenie jest z oczywistych względów tańsze i może się wydawać, że bardziej atrakcyjne. Niestety, jego wydajność jest znacznie gorsza.

Zacznijmy jednak od obejrzenia sobie jednego takiego przykładowego klimatyzatora przenośnego.

klimatyzator-przenosny

Urządzenie to jest na tyle nieduże, że zmieściłoby się zapewne pod stołem. Jest lekkie i może je przenieść jedna osoba, z drugiej strony najczęściej wyposażone jest w kółka, które ułatwiają przesuwanie ich między pomieszczeniami, ale także zmianę ich położenia w pomieszczeniu.

Jak zatem funkcjonuje klimatyzator przenośny?

Ano pobiera on powietrze z pomieszczenia, by je następnie schłodzić. Dzięki przemianom fizycznym w jego wnętrzu (realizacji obiegu chłodniczego Lindego) ciepło z powietrza z pokoju jest odbierane przez czynnik chłodniczy (różnego rodzaju freony). Czynnik następnie jest sprężany i schładzany, oddając ciepło do powietrza.

Specyfika działania klimatyzatora przenośnego polega na tym, że do chłodzenia czynnika roboczego (odprowadzania ciepła) wykorzystuje on także powietrze pobierane z pomieszczenia. To powietrze jest ogrzewane i odprowadzane rurą o dużej średnicy na zewnątrz domu.

Stąd biorą się wszystkie problemy, które ma klimatyzator przenośny…

Zacznijmy od tego, że przewód z gorącym powietrzem nie ma nieograniczonej długości. Im dłuższy, tym mniej efektywne działanie klimatyzatora, bo wentylator w jego wnętrzu nie przetłoczy gorącego powietrza przez bardzo długi przewód. A zatem klimatyzator przenośny musi stać blisko ściany, okna, kratki wentylacyjnej.

Widoczny na zdjęciu klimatyzator sprzedawany jest na rynku amerykańskim, na którym popularne są przesuwane okna, które w celu otwarcia się podnosi. Tymczasem u nas są okna uchylne, które otwiera się zupełnie inaczej. W oknie przesuwnym łatwo zatkać dziurę powstałą po jego otwarciu, a jest to niezbędne do poprawnego działania klimatyzatora. Bo przecież nie po to uruchamiamy go i chłodzimy powietrze w pokoju, by później wpuszczać ciepłe powietrze przez okno, nieprawdaż?

Rzecz w tym, że i tak gdzieś musimy dostarczać do domu to ciepłe powietrze. Przecież klimatyzator przenośny czerpie powietrze z wnętrza domu i oddaje je na zewnątrz, a zatem na to miejsce musi napłynąć powietrze z zewnątrz. Ciepłe. W typowym polskim domu wpadnie do środka przez kratkę wentylacyjną w kuchni czy łazience, czyszcząc ją z kurzu przy okazji. Kurz oczywiście trafi razem z powietrzem do domu, wraz z porcją ciepła, którego przed chwilą się pozbyliśmy.

Nie bez przyczyny klimatyzatory przenośne są uważane raczej za rozwiązanie na krótką metę, mało efektywne.

Źródło fotografii: nared.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.