Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Kilka porad, jak dbać o swój klimatyzator

Nie każdy szczęśliwy posiadacz klimatyzacji zdaje sobie sprawę z faktu, że aby móc stale cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni, należy co pewien czas konserwować swoje urządzenie. Przedstawiamy kilka porad jak dbać o klimatyzator, by on mógł dbać o nasze powietrze.

klimatyzator-pilot-jednostka-wewnetrzna

Głównym powodem dla którego zaopatrujemy swój dom czy biuro w klimatyzację, jest przede wszystkim zapewnienie sobie chłodnego miejsca podczas wakacyjnych upałów. Przebywanie w dusznych, gorących pomieszczeniach – nie wspominając już o jakiejkolwiek pracy fizycznej czy intelektualnej – jest nie tylko ogromnym dyskomfortem, ale przede wszystkim może być szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu, niezwykle istotne jest profesjonalne i rzetelne podejście do tematu konserwacji jak i wymiany niektórych elementów – głównie filtrów – aby nie dopuścić do wadliwego nawiewu czy odpylania powietrza.

Po pierwsze – zmieniaj filtry

Przed wylotem klimatyzatora, znajduje się podstawowy komponent, czyli filtr powietrza. Jego głównym zadaniem jest odpylanie nawiewanego powietrza, zanim dostanie się ono do mieszkania, a następnie naszych płuc. W niektórych modelach spotkać możemy także dodatkowe filtry: odwadniające i plazmowe, które z kolei odpowiedzialne są za uzdatnianie. Z biegiem czasu nawarstwiające się drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń zmniejszają szczeliny wylotowe, osłabiając tym samym efektywność urządzenia i niejednokrotnie powodując nieprzyjemny zapach. Klimatyzator, mając za zadanie osiągnąć wymaganą temperaturę w pokoju, zaczyna pracować intensywniej, co znajduje swoje przełożenie w większym poborze energii. Jednak ważniejszym zagrożeniem od rosnących rachunków jest kwestia naszego zdrowia, które narażone na kontakt z wywiewanym bakteriami i roztoczami, może znacznie się pogorszyć. Dlatego jeżeli chcemy zapobiec takim nieprzyjemnym sytuacjom, okresowe czyszczenie filtrów jest obowiązkiem absolutnie koniecznym.

Producenci klimatyzatorów zalecają przeprowadzanie konserwacji według zasad zawartych w instrukcji urządzenia. Istnieje jednak ogólnie przyjęta norma, iż czynność tą wykonujemy średnio raz na trzy tygodnie. Natomiast niezależnie od częstotliwości, musimy pamiętać o okresowej, całkowitej wymianie filtrów na nowe, a szereg profesjonalnych produktów możemy znaleźć na stronie www.centrowent.pl.

Po drugie – rewizje kanałów klimatyzacyjnych

Wydawać by się mogło, iż konserwacja systemu klimatyzacyjnego w naszym domu ogranicza się wyłącznie do regularnej wymiany filtrów. Nic bardziej mylnego! Równie istotne jest utrzymywanie wszystkich kanałów klimatyzacyjnych w zadbanym stanie. To właśnie w nich pozostaje duża część zabrudzeń z jeszcze nieodpylonego powietrza, co w skrajnych przypadkach może spowodować tworzenie się tłustych plam czy zbitych w duże skupiska pyłki i kurze. Dezynfekcją i gruntownym czyszczeniem zajmują się jednak wyspecjalizowane firmy, które dokonując oględzin przez otwory rewizyjne w kanałach, wybierają odpowiednią metodę działania.

Po trzecie – środki czystości

Pozostałe zabrudzenia, które przeważnie gromadzą się na wylotach lub obudowie instalacji, zmywamy wilgotną szmatką. Należy przy tym pamiętać, że rygorystycznie zabronione jest używanie jakichkolwiek środków czyszczących! Ostre detergenty mogą uszkodzić powłokę klimatyzatora, a co gorsza, ich cząsteczki mogą przedostać się do powietrza, którym oddychamy, powodując różne schodzenia.

Wszystkich przeglądów i konserwacji powinniśmy dokonywać zwłaszcza przed okresem intensywnego korzystania z urządzenia, czyli wczesnym latem lub zimą. Dzięki systematyczności i ewentualnej wymianie awaryjnych komponentów (nowe, dobrej jakości znajdziemy w ofercie firmy Centrowent), zapewniamy odpowiednią pracę całego mechanizmu, a sobie gwarantujemy pełen komfort posiadania klimatyzacji.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.