Krytycznie o budownictwieTechnologie, materiały i projekty budowlane

Ile kosztuje utrzymanie domu?

Kiedy rozważamy kupno mieszkania, zwłaszcza na rynku wtórnym, możemy bardzo łatwo sprawdzić koszty jego eksploatacji. Wystarczy zajrzeć w dokument określający wysokość comiesięcznego czynszu i oszacować pozostałe wydatki, np. za energię elektryczną i gaz ziemny, który bywa w domach wykorzystywany do gotowania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku domu jednorodzinnego jest to znacznie trudniejsze…

Zacznijmy od najważniejszego kosztu eksploatacji budynku, czyli ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ten koszt będzie zależeć od wielu czynników, z których najważniejsze są dwa: standard izolacji (czyli — wielkość strat ciepła z budynku) oraz cena ciepła (uwzględniająca paliwo/nośnik energii i koszt jego wytworzenia). 

Dla projektowanych budynków określa się projektowaną charakterystykę energetyczną. Ona zawiera informacje o sezonowym zużyciu ciepła przez budynek. Znając tę wielkość i cenę ciepła, możemy policzyć sobie koszty ogrzewania domu.

Jako drugi w kolejności bym postawił koszt wody i ścieków. Może być znaczący tam, gdzie ścieki kończą swój los w szczelnym przydomowym zbiorniku (szambie), z którego muszą być regularnie usuwane i wywożone samochodem. Znacznie lepsze wyjście to przydomowa oczyszczalnia ścieków, z której osad wybiera się znacznie rzadziej. Również wynalazki w rodzaju odzysku szarej wody czy toalety kompostującej pozwalają na obniżenie tego kosztu. Z drugiej strony mamy koszt wody — z wodociągu lub z własnego źródła (studni). W tym ostatnim przypadku niekiedy trzeba uwzględnić koszt uzdatniania tej wody, jeśli jej jakość nie pozwala na używanie jej do picia czy nawet do celów gospodarczych.

Zużycie wody będzie też zależeć od upodobań mieszkańców. Jedni wolą mieć idealnie zielony trawnik na 3/4 działki i regularnie go podlewają. Inni wolą mieć bardziej naturalną łąkę, pozostawioną losowi. Jeśli ktoś koniecznie potrzebuje podlewać ogród, może znacznie obniżyć koszty korzystając z deszczówki.

Dalej mamy koszt energii elektrycznej i ew. gazu do gotowania. Trudny do oszacowania, bo mocno zależny od wielkości domu i jego wyposażenia. Naturalnie dom oświetlony wyłącznie energooszczędnymi świetlówkami lub żarówkami LED będzie zużywać mniej prądu, niż ten, który będzie oświetlony halogenami lub tradycyjnymi żarówkami. Bardzo duże znaczenie ma zużycie prądu do grzania wody w urządzeniach takich jak pralki, czy zmywarki. Póki co pralek z podłączeniem ciepłej wody za bardzo nie można w Polsce kupić. Warto więc kupować pralki i zmywarki jak najlepszej klasy energetycznej. Podobnie rzecz się ma z lodówkami i zamrażarkami, ale akurat te urządzenia mają już coraz mniejsze znaczenie w bilansie energii elektrycznej w budynku.

Jeśli w domu planowana jest elektryczna kuchenka, to rachunki za jej używanie z pewnością będą wysokie. Warto rozważyć kuchenkę indukcyjną, która efektywnie przekazuje energię do garnka, czyli gotuje tak samo dobrze przy zużyciu mniejszej ilości energii.

Kolejny składnik kosztów utrzymania domu to wywóz śmieci. Ten łatwo poznać, wystarczy skontaktować się z urzędem gminy i poznać wysokość opłaty śmieciowej (podatku śmieciowego). Będzie niższy, jeśli zadeklarujemy segregowanie odpadów. A warto to robić nawet bez takiej zachęty. Przecież odpadki biodegradowalne można przekompostować i później wykorzystać do użyźnienia grządek w ogrodzie.

A na koniec zostawiłem sobie składnik najtrudniejszy do oszacowania — odpowiednik funduszu remontowego, czyli koszt wszelkich napraw, modernizacji i remontów. Wiadomo, że wszelkich napraw w domu jednorodzinnym dokonuje się na własny rachunek i na własny koszt. Czasem własnoręcznie, za darmo (albo tylko za koszt materiałów), ale to inna historia. Jedyna sytuacja, w której środki za naprawę uzyskamy z zewnątrz, to przypadek, gdy uszkodzenie jest wynikiem działania np. ulewy, a my mamy ubezpieczenie. Wszelkie pozostałe naprawy trzeba wykonywać za własne pieniądze. Im dom starszy, tym będzie to droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.